Od razu mówię: nie jestem ani feministą ani szowinistą – jestem człowiekiem. Jednak podział na płcie wydaje mi się często niesprawiedliwy. Jednak czy tego chcę czy nie, muszę wybrać którąś ze stron na podstawie swojego doświadczenia.

Jak to widzi świat?

Nie jest tajemnicą, że większość świata uważa kobiety za gorsze. Tak wyglądał świat na początku istnienia ludzkości, że facet chodził na polowania, bo był silniejszy, a kobieta pilnowała w jaskini dzieci. Na historię, a właściwie prehistorię nic nie można poradzić. Mężczyzna jest silniejszy fizycznie, przynajmniej w większości przypadków. Ale czy to znaczy, że jest lepszy w technicznych sprawach?

Kto jest bardziej inteligentny?

Według badań mózgów kobiety i mężczyzny oraz ilorazu IQ wychodzi, że mężczyźni są minimalnie inteligentniejsi. Jednak różnice są na tyle niewielkie, że mogą podlegać błędowi statystycznemu. Różnice te mogą wynikać również z tego względu, że kobiety jeszcze do niedawna były mocno ograniczane. W związku z tym nie miały szansy się kształcić i rozwijać. Być może za parę pokoleń znacznie wyprzedzą mężczyzn swoimi umysłami. O ile ciężko dyskutować o większej sile fizycznej kobiet, to są badania, które potwierdzają większą odporność kobiet na ból.

Co mają mięśnie do mózgu?

Umiejętności techniczne często są kojarzone z siłą fizyczną mężczyzn. Przecież taki mechanik samochodowy musi mieć krzepę, aby coś odkręcić czy przenieść coś ciężkiego. Jednak większość zawodów związanych z usługami to nie siła fizyczna. Zaraz zaraz… Mechanik musi być silny, hydraulik musi być silny, stolarz, budowlaniec… chyba każdy usługodawca musi być silny. Właśnie tu się kryję haczyk, siła fizyczna pomaga w tych zawodach, ale aby być dobrym w tym co się robi, to trzeba myśleć. Później mamy efekt taki, że schody zrobione przez stolarza są krzywe. Rury hydraulik zamontował tak, że woda się zatrzymuje i „kiśnie”. A mechanik zamienia się w wymieniacza części, bo brakuję mu rozumu do naprawy.

Potrzebna finezja

W dzisiejszych czasach siłę fizyczną bez problemu można zastąpić różnymi narzędziami. Aspekt siły wydaje się więc coraz bardziej zbędny. W każdym z zawodów, które wymieniłem powyżej potrzeba pomyśleć. W stolarstwie potrzeba dokładności i dbania o szczegóły, w których kobiety są znacznie lepsze. Mechanik musi przeanalizować co jak działa i czemu nie działa. Potrzeba na to cierpliwości i w tym kobiety również zazwyczaj są lepsze, bo przecież wychowują dzieci. Elektryk musi zaprojektować instalację, do wkręcania gniazdek nie jest potrzebna wielka siła fizyczna.

Co by było gdyby…?

Postaram się zobrazować, co by było gdyby usługi wykonywały kobiety. Oczywiście są to moje subiektywne rozważania. Wyobrażam sobie, że gdyby kobieta murowała ścianę, to dbała by o to, aby trzymała pion. Zadbałaby o to, aby listwy podłogowe nie odpadły po tygodniu, bo wie, co potrafią zdziałać jej dzieci. Jeżeli chodzi o dzieci, to również by zadbały o równe drogi. Przecież najgorsze to wpaść w dziurę i obudzić śpiące dziecko. Jakby kobieta kładła kafelki to tak, aby było je łatwo umyć, aby były proste wizualnie i łatwe w czyszczeniu.

Moje doświadczenie w pracy usługowej

Porównując klientów przez 12 lat pracy w usługach, jedno rzuca mi się w oczy. Kiedy odpowiadałem na pytania klientów na koniec usługi, to zawsze kobiety były bardziej ciekawskie. Dużo częściej chciały zrozumieć, co się w ich domu zadziało. Bardzo często brakowało im wiedzy, ale chciały ode mnie tą wiedzę zdobyć. Mężczyźni natomiast podczas rozmowy wstydzili się przyznać do braku wiedzy. Próbowali coś udowodnić „lejąc wodę” odchodzili od głównego tematu kierując się w stronę czegoś, o czymś coś wiedzą. Koniecznie chcieli udowodnić, że mają w czymś rację. Dochodziło do takiego absurdu, że ja im usuwałem wirusa z komputera, a oni porównywali to do szpachlowania ścian.

Odpowiadając na pytanie z artykułu

Nie, mężczyźni nie są lepsi w sprawach technicznych. Trafiają do branż technicznych często tylko dlatego, że są silniejsi fizycznie. Brakuje im bardzo często wiedzy i są zbyt dumni, aby ją zdobyć. Z mojego doświadczenia kobiety częściej przyznają się do braku wiedzy. A aby się czegoś nauczyć, trzeba najpierw się przyznać przed samym sobą, że się czegoś nie wie. W ostatnich latach kobiety podbijają branże techniczne. Coraz częściej pojawiają się w „męskich zawodach” oraz bardzo często stoją za dużymi projektami, w których pilnują mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *